• 38 099 059 10 31
  • savecultureua@gmail.com
  • Lviv, Ukraine

Оргкомітет

Громадська організація “SaveCultureUA” була заснована 28 лютого 2022 року завдяки ініціативі групи небайдужих людей, діячів культури та мистецтва з різних куточків України (Київ, Харків, Львів, Рівне, Донецька область), котрі ввійшли до  її складу. 

антип

Петро Антип

Голова ГО, художник, скульптор

Олександр Сердюк

Олександр Сердюк

заступник голови ГО, художник

Марина Стрельцова

Марина Стрельцова

Керівник офісу ГО, мистецтвознавець

Ірена Слута

Ірена Слута

Координатор по зв'язкам з закордонними організаціями

Євген Єгоров

Євген Єгоров

Координатор проекту

Іван Білан

Іван Білан

Координатор проекту

Серед них – керівник волонтерського руху, художник Петро Антип, його заступник – художник, заслужений діяч мистецтв Олександр Сердюк, психологиня Ірена Слута, президент Благодійного фонду ім. Возницького Олександра Лісаковська, кандидат мистецтвознавства Іван Білан, митець і книжковий дизайнер Володимир Носань, митець, реставратор Євген Єгоров, IT-фахівець Олександр Величко, мистецтвознавиця Марина Стрельцова та інші.

Мета громадської організації – створення міжнародного волонтерського руху в галузі мистецтва та залучення широких кіл громадськості для збереження й розвитку української культури в контексті європейського мистецького процесу в часи російсько-української війни.

Напрямки діяльності організації:

1. Збір та систематизація інформації стосовно стану культурних цінностей в умовах бойових дій на території України.

2. Складання на основі отриманої інформації та подача юридичних позовів до відповідних органів ЮНЕСКО й Міжнародного кримінального суду з метою притягнення країни-агресора до відповідальності за вчинені проти української культури злочини та відшкодування нею нанесених збитків.

3. Визначення ключових потреб та надання допомоги музейним та іншим культурно-мистецьким інституціям, а також митцям в місцях ведення бойових дій та на тимчасово окупованих територіях.

4. Проведення культурно-мистецьких заходів (благодійних аукціонів, персональних і групових виставок, пленерів за участю українських митців) за кордоном з метою збору коштів на потреби музеїв і інших культурно-мистецьких інституцій та популяризації сучасного українського мистецтва у світі.

5. Висвітлення в ЗМІ, Інтернет-ресурсах, на сайті та соцмережах ГО інформації про поточний стан української культурної спадщини в умовах воєнних дій та на тимчасово окупованих територіях.

Очікувані результати:

1. Створення всеукраїнської бази даних про стан культурних цінностей, які знаходяться в зоні бойових дій та на тимчасово окупованих територіях України;

2. Подача проти Російської Федерації або її правонаступниці юридично оформлених позовів щодо пошкоджень, руйнувань та втрат культурних цінностей у відповідні міжнародні інстанції;

3. Організація та надання цільової гуманітарної допомоги музейним та іншим культурно-мистецьким інституціям, а також митцям в місцях ведення бойових дій та на тимчасово окупованих територіях.

4. Передача музеям та іншим культурно-мистецьким інституціям коштів, отриманих у результаті проведення благодійної виставки-аукціону за участю українських митців за кордоном.

5. Розміщення в ЗМІ та Інтернет-ресурсах публікацій про поточний стан українських культурних цінностей в умовах воєнних дій та на тимчасово окупованих територіях. Видання каталогу втрачених у результаті російсько-української війни об’єктів культурної спадщини.

 ГО ‘SaveCultureUA’ активно працює у напрямку поширення інформації про воєнні злочини РФ проти української культури та закликає світову спільноту до об’єднання зусиль і надання невідкладної допомоги задля захисту національних культурних цінностей.

Із цією метою разом із американськими колегами (серед них – підприємець Хел Смайлі, Дженніфер Блер, котра має диплом із англійської літератури, та Др. Ешлі Бреск, професорка Університету Холлінса в Роаноку, Вірджинія) фахівцями ГО ‘SaveCultureUA’ був зроблений перший крок – складений та надісланий 13.03.2022 лист-звернення до ЮНЕСКО.

За короткий термін існування організації її фахівцями та волонтерами було зібрано та систематизовано понад 100 фактів пошкоджень та втрат об’єктів культурної, історичної та архітектурної спадщини з різних областей України. Ця інформація, зокрема, була висвітлена в ефірі телевізійної мережі “Аль-Джазіра”, що знаходиться в Нью-Йорку, США, та в інтерв’ю американському журналу “The Nation Magazine”. Про те, як наша організація сприяє збереженню української культурної спадщини, яку нещадно нищать російські окупанти, розповів 16.03.2022 у денному ефірі “Українського радіо” Олександр Сердюк, художник, заступник голови Організаційного комітету всеукраїнського волонтерського руху “SaveCultureUA. Червоний хрест культури”.

Крім того, ведеться рееєстр пошкоджень та втрат майстерень і творів сучасних українських митців, а також приватних колекцій сучасного українського мистецтва.

Поточними завданнями ГО є допомога митцям-переселенцям із розселенням на території Львівської області, організація евакуації митців із зони активних бойових дій та тимчасово окупованих територій. На жаль, поки не маємо змоги допомогти евакуюватися митцям з їхніми родинами з Чернігова, а з деякими маріупольськими художниками й досі немає зв’язку. Але разом з харківськими митцями ми наполегливо працюємо над цим.

Також ми допомагаємо військовим, шукаємо й знаходимо рації, телефони, біноклі, розвантаження, рюкзаки і все, чого потребують наші бійці в гарячих точках Харкова та Києва. Зараз готуємо наступну посилку. Важко шукати техніку, якої вже навіть в Польщі нема, нелегко й шукати гроші на її придбання. Але коло митців потужне, і наша команда робить все можливе. Нині Наталка Заставна та Сергій Гай формують вже не першу посилку.